Tak podle Babiše by prý vláda s Piráty nebyla špatná. Někteří komentátoři dokonce koalici Agrofertu s Piráty považují za nejrealističtější možnost („nejrealističtější vládní koalice při takovém výsledku voleb by zřejmě bylo spojení ANO s ČSSD a piráty“).

Musím dotyčné zklamat. Něco takového je totiž dle schválené povolební stragie Pirátů prakticky vyloučeno. V dokumentu se výslovně píše, že „v žádném případě nepodpoříme vládu s účastí subjektů ohrožujících základy liberální demokracie nebo s historickým dědictvím likvidace demokracie v této zemi, tj. zejména s účastí KSČM, SPD nebo s převahou ANO.“ (Na formulaci předmětného ustanovení strategie jsem se aktivně podílel.)

Podle aktuálních předvolebních průzkumů lze očekávat, že ANO získá kolem 25 % hlasů a obsadí třetinu Poslanecké sněmovny. Musel by se tedy stát zázrak, aby jakákoliv vláda s účastí ANO nebyla s jeho převahou. Dalo by se namítat, že zákaz podpory vlády s převahou ANO je pouhým předvolebním slibem, jejichž platnost v ČR typicky končí ve 14.00 volební soboty. Konečné znění Povolební strategie je výsledkem hlasování Celostátního fóra, nejvyššího orgánu Pirátů, v němž má hlasovací právo každý člen strany. Tentýž orgán má ve výhradní působnosti schvalovat za Piráty koaliční smlouvu o účasti ve vládě.

Celostátní fórum prosadilo zákaz povolební spolupráce s ANO i proti vůli předsednictva strany, jež v tom vidělo přílišné omezení vyjednávacího prostoru po volbách. Stěží si dovedu představit, co všechno by se muselo stát, aby po tom všem CF popřelo svá dosavadní rozhodnutí hlasujíc pro koalici s ANO. Něco takového by nejspíš znamenalo rozpad Pirátské strany.

V tomto případě opravdu nejde ani tak o nějaké ušpinění se s trestně stíhaným Babišem, jak se někteří domnívají, nýbrž o ohrožení liberální demokracie s možným příklonem ke kultu silného vůdce (v lepším případě po vzoru Berlusconiho či Orbána, v horším případě Nazarbajeva či Putina).

Zájemcům o praktické fungování vnitrostranické demokracie mimochodem vřele doporučuji podívat se na genesi celého dokumentu, od Republikového předsednictva přes Republikový výbor až po Celostátní fórum.